תּוֹרָה מִסִּינַי

ערב  "חג שבועות"  זמן מתן תורתנו בהר סיני. כך פותחת מסכת אבות "משה קיבל תורה מסיני".

מה הכוונה מסיני?  וכי סיני נתן תורה למשה?  – הר סיני זה שם מקום. גם אם חשוב המקום בו קיבל את התורה היה צריך להיות כתוב  משה קיבל תורה  בסיני.

עונה בעל  הנועם אלימלך " השם בחר בהר סיני מכל ההרים לתת  עליו את התורה מחמת שהוא נמוך מכל ההרים.  שעיקר הוא לעסוק בתורה בהכנעה ומשה רבינו היה עניו מכל אדם! והיה מוכשר ומוכן לקבל התורה על ידי הכנעה שבו. מהר סיני שהיה גם כן בבחינה הכנעה ו… מחמת שהיו שניהם בבחינת הכנעה. ולכן נאמר משה קיבל תורה מסיני רוצה לומר ממדרגת סיני שהוא הכנעה"

הענווה, היא תנאי לקבלת התורה.

השבת נתחיל את חומש  "במדבר", כשהתורה ניתנה במדבר , מקום השווה לכל נפש, בלי הבדלי מעמדות, כולם יחד נוסעים בדרך עם האוהלים בתוך עמוד הענן. בפשטות, בענווה!

בזמנינו הרוח העולמית אינה תופסת את הענווה כתנאי להצלחה, אלא אולי להיפך… אך חז"ל מלמדים אותנו כמה מידה זו חשובה ומהותית להתקדמותו והצלחתו של האדם, גם בדברים גשמיים!

חז"ל מגלים לנו כי הקב"ה אומר על בעל גאווה "אין אני והוא יכולים לדור בכפיפה אחת" –הקב"ה כביכול מתרחק מבעל הגאווה, זה שמרגיש כי כל העולם שלו… ואם הקב"ה מתרחק ממנו, מה כבר יכול לצאת ממנו?…

ממרומי גילי… ומהניסיון  בפעילות הציבורית ראיתי בחוש כי מי שיש לו  מה"תבלין" המשובח הזה של מידת הענווה, זה שיודע את מקומו, שלא מנסה להתנשא על כי מי שבסביבתו, הוא המצליח האמיתי! בין אם זה מנכ"לי חברות גדולות במשק, עיריות, מנהלי בתי ספר ועוד. העניו יודע גם שיש דברים שאינו יודע… ואז הוא מקיף  את עצמו במי שיכול ללמד אותו, ולקבל מהם!

השבוע הזדמנו לי שני מפגשים מיוחדים שגרמו לי להתבונן בדברים הנ"ל, באופן מעשי ואקטואלי. הראשון עם  גיבור ישראל זיו שילון, בו פגשתי בחופה שערכתי לשותף שלו, מצד אחד גיבור שאיבד את ידו השמאלית בעזה, והגיע לפסגות. ומצד שני נחבא אל הכלים, כשמזכירים את שמו ברבים הוא מסמיק… הוא מדבר בביטחון, אבל בנחת… הוא חתום על אין ספור פרויקטים חינוכיים, חברתיים ועסקיים – משני חיים – אך כל הליכותיו בהסתרה שבהסתרה.

בהמשך השבוע אירחנו  ב'מדעים ויהדות' את מנהל בית החולים הלל יפה  ד"ר מיקי דודקביץ, יחד עם סגניתו ד"ר דקלה דהן- שריקי , ד"ר מיקי מנהל מערכת אדירה בבית החולים, ולאחרונה גם "הפילו עליו" את ניהול בית החולים הפסיכיאטרי 'שער מנשה', את הכל הוא מנווט עם כל המקצועיות אבל בנעימות,  בחן ובענווה . עם מלא  רצון לשמוע. הוא ניגש לכל תלמיד, לכל מדריך, לכל סרטון, ומסביר כמה עוד יש לו ללמוד וכמה הוא רוצה לדעת עוד ועוד. הוא מרצה במקומות רבים על אין ספור נושאים, ועדין משתוקק לכל מידע.

כל אחד מהם מיוחד בתחומו, והם עוררו לי יחד את ההתבוננות וההשראה כי ענווה זה שם המשחק.

יְהִי רָצוֹן שֶׁנִּזְכֶּה כֻּלָּנוּ יַחַד לְקַבֵּל אֶת הַתּוֹרָה בְּשִׂמְחָה, וּבַעֲנָוָה!

  • בשַׁבָּת פָּרָשַׁת בַּמִּדְבָּר
  • הַדְלָקַת נֵרוֹת: 19:16 – צֵאת הַשַּׁבָּת 20:29
  • שַׁבָּת מְבֹרֶכֶת וּשְׁקֵטָה ✡️

שתפו:

עוד כתבות

שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל – יַחַד!

השבוע התקיים  טקס הענקת "פרס ירושלים לאחדות ישראל" בבית הנשיא, בסימן עשור ל"יום האחדות"  בהובלת  עמותת סאנשיין בראשות בת גלים ואופיר שער,  לזכרם של שלושת

הַשֵּׁם קוֹבֵעַ!

בימים אלו התחדשה 'עונת החתונות', התקופה עודנה מורכבת, וכל עריכת חופה היא אתגר בפני עצמו. אך  צו השעה להרבות בהקמת בתים בעם ישראל , דווקא

בֶּגֶד כֶּפֶת – דָּגֵשׁ!

אשתף בתגובה מעניינת וייחודית שקיבלתי מיגאל ע. אשר משתדל להגיב כמעט באופן קבוע על הטור השבועי המתפרסם בעיתונות המקומית, הוא מכנה את תגובתו בשם הארה,

תרומה לפדיון כפרות