תוכנית "המדען הצעיר" לתלמידים מחוננים ומצטיינים בבי"ס היסודי "מדעים ויהדות"

בית הספר היסודי "מדעים ויהדות" משתתף בתוכנית הארצית היוקרתית "המדען הצעיר", המיועדת לתלמידים מחוננים ומצטיינים במדעים וטכנולוגיה. התוכנית זוכה לאישור והמלצות ממשרד החינוך ומוסדות אקדמיים מובילים בארץ ובעולם. התלמידים רוכשים מיומנויות למידה וחקר לפיתוח חשיבה מדעית וטכנולוגית. ההשתתפות בתוכנית מקנה נקודות זכות לבוגריה בצבא ובאזרחות. רבים מהבוגרים משתלבים בפרויקט "תלפיות" הנחשב בצה"ל, ובחברות הייטק

בית הספר היסודי "מדעים ויהדות" בחדרה מטפח ומעודד מצוינות במדעים, טכנולוגיה ומתמטיקה באמצעות התוכנית "המדען הצעיר". התוכנית החלה לפעול השנה בבית הספר, ומשתתפים בה 40 תלמידים מצטיינים ומחוננים מכיתות ד'-ו'. את התוכנית מובילה טובה בויאר, רכזת המדעים של בית הספר. התוכנית היוקרתית קיימת בבתי ספר נוספים בארץ, שעונים על הקריטריונים הנוקשים הנדרשים.

התוכנית שמה דגש בבחירת תלמידים בעלי פוטנציאל אקדמי מובהק, יצירתיות, מעוף ומוטיבציה גבוהה ללמידה. מטרת התוכנית היא לטפח מיומנויות מדעיות וטכנולוגיות, חשיבה יצירתית, חשיבה ביקורתית, חקר עצמאי וחדשנות. התוכנית ממומנת על ידי עמותת "מדעים ויהדות".

העשרת מחוננים ומצטיינים ב"מדעים ויהדות"

טובה בויאר אומרת: "אנו מטפחים ומשקיעים בתוכניות לימוד והעשרה מגוונת לתלמידים מחוננים ומצטיינים. אחת מהתוכניות היא "המדען הצעיר", אליה הצטרפנו השנה. התוכנית מיועדת לתלמידים שנמצאו מחוננים במבדקי משרד החינוך, ולתלמידים מצטיינים במתמטיקה ומדעים. התוכנית מתקיימת פעמיים בשבוע לאחר שעות הלימודים במסגרת שעות העשרה. כל מפגש נמשך שעה וחצי. לתוכנית זו יש ביקוש רב מהורים ותלמידים".

בית הספר חבר לתוכנית "המדען הצעיר". ד"ר עקיבא יוסליס, פיזיקאי בכיר ממכון ויצמן, הוא המייסד והמתכנן אסטרטגי של התוכנית. לאחרונה הוקמה קבוצת וואטסאפ של כל התלמידים מ"מדעים ויהדות" המשתתפים בתוכנית והוריהם. הקבוצה מלווה על ידי ד"ר עקיבא יוסליס, המאתגר את התלמידים במשימות נושאות פרסים מדעיים במימון מכון ויצמן.

פעילויות בתוכנית "המדען הצעיר"

במסגרת התוכנית התלמידים לומדים על תכונות חומרים באמצעות ביצוע ניסויים מגוונים. כך למשל, התלמידים למדו על מידת הצמיגות של החומרים, ובנו מד צמיגות. התלמידים התנסו בבדיקת קשיות שונה לחומרים, למדו על סולם מוס- סולם המדרג רמת קושי של חומרים, ולאחר סדרת ניסויים בנו את הסולם. כמו כן, התלמידים למדו על שינויים כימיים ופיזיים של חומר, והתנסו באבקות שונות שמגיבות בצורה קסומה למים ולחימום. כחלק מכך, התלמידים בנו כדורי קסם שהתנפחו במים. גולת הכותרת המתוכננת היא שהתלמידים ייצרו בעצמם בושם.

גיוס ליחידות המובחרות בצה"ל

טובה בויאר מדגישה, כי יש מעקב ובקרה אחר התקדמותו של כל אחד מהתלמידים בפרויקט. "זה פרויקט משמעותי מאוד, שמעניק למשתתפיו נקודות זכות בהמשך דרכם בצבא ובאזרחות. חלק ניכר מהתלמידים נכנס אחר כך לפרויקט "תלפיות" היוקרתי של צה"ל, ואחרים משתלבים ביחידות מובחרות מאוד נוספות. באזרחות משתלבים בוגרי התוכנית במקצועות ההייטק", היא אומרת. "חשוב לנו לקבל ממפעילי "המדען הצעיר" את התוכניות העדכניות ביותר, ולהיות שותפים. מנכ"ל "מדעים ויהדות", הרב בן ציון נורדמן, ומנהלת בית הספר, גילה נהרי, משקיעים זמן וכסף בפיתוח התוכנית, ועושים רבות למען קידום התלמידים".

גאים בתלמידים

מנהלת בית הספר, גילה נהרי, אומרת: "אני מתרגשת בכל פעם מחדש לפגוש במסדרונות בית הספר את תלמידי "המדען הצעיר" עם ההמצאות המפתיעות והיצירות המושקעות. "המדען הצעיר" היא תוכנית המעוררת השראה ליזמות ולחשיבה מקורית, ומטפחת שאיפה למצוינות לכלל תלמידי בית הספר".

מנכ"ל רשת החינוך "מדעים ויהדות", הרב בן ציון נורדמן, אומר: "אנו שמחים להפעיל את התוכנית המושקעת והמוערכת "המדען הצעיר", וגאים בתלמידים המשתתפים בתוכנית. התוכנית מקנה למשתתפיה ידע רב ויכולת חקר, ניסוי ולמידה ברמה הגבוהה ביותר במדעים, טכנולוגיה ומתמטיקה. בית הספר משקיע משאבים כספיים, זמן והערכות מיוחדת לקראת כל שיעור. כל זאת במטרה להוציא את המיטב מכל אחד מהתלמידים המצוינים המשתתפים בתוכנית, ולסייע להם למצות את הפוטנציאל הרב הגלום בהם עכשיו ובעתיד".

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

עוד כתבות

שביעי של פסח

נחשון הראשון ורבי עקיבא האחרון אנו עומדים בערב חג "שביעי של פסח"   לגבי היום הראשון של פסח – אנו יודעים היטב שבאותו הלילה "ליל שימורים"

בהובלת הרב בן ציון נורדמן:

פעילות חסרת תקדים לקראת חג הפסח לרווחת הציבור. לקראת חג הפסח הוביל יו"ר מועצת העיר חדרה, הרב בן ציון נורדמן, חלוקה רחבת היקף של מנות

שבת חג הפסח

חללית, דרשת שבת הגדול   וארבע כוסות . בעת כתיבת שורות אלו קיבלנו עוד מסר מאיתן סטיבה שעזב בתחילת השבוע את כדור הארץ אל החלל בחללית

תרומה לפדיון כפרות