פרשת וארא

כפר מלל כמשל 

היישוב: כפר מל"ל, דרום השרון. איננו יישוב דתי גם לא מסורתי , לדוגמא: בבחירות האחרונות קיבלה יש עתיד את מרבית הקולות, אף לא קול אחד לש"ס, ולא ג' של יהדות התורה, אם היינו לוקחים אותו כמדגם, מפלגת העבודה הייתה מקבלת כחמשה עשר מנדטים, ומרץ הייתה הרבה מעל אחוז החסימה… גם ביישוב המקביל "רמות השבים", המצב דומה, רוב ליש עתיד, מרצ הייתה זו שמקבלת חמישה עשר מנדטים, והעבודה הייתה עוברת את העשרה מנדטים  … אגב, בקלפי שב'רמות השבים' קיבלה רשימת יהדות התורה – ג' שתי קולות  0.11%, אלו הם בני זוג אותם אני מכיר באופן אישי, ועל כך אולי בהזדמנות אחרת…
המקום: בית הכנסת המקומי. המקום היה פעיל לפני שנים רבות, יודעי דבר מספרים שבשעתו עלה שם לתורה אריק שרון. אך ברבות השנים הוא חדל מלפעול, ובמשך ארבעים(!) שנה עמד נטוש. בשנים האחרונות עבר להתגורר במקום קובי בנפשי וכששמע שאין בית כנסת פעיל ביישוב, לקח על עצמו את שיפוץ וחידוש בית הכנסת בצורה מכובדת.
הזמן: מוצאי שבת האחרון. זכיתי להיות שם במעמד מרגש, הכנסת ספר תורה תרומת ידידי האהוב ערן רולס לעילוי נשמת אמו תמר ע"ה, שהוכנס בפאר והדר בשמחה ובריקודים לבית הכנסת.
תוך כדי האירוע שמעתי על פעילותו של בית הכנסת, תושבי המקום בשיתוף חברי רמות השבים הסמוך נרתמים יחד במסירות מיוחדת להשלים מנין, וכך נוסדו מנייני התפילה בבית הכנסת. בהתחשב בנתוני המקום ואופי היישובים, זה לא מובן מאליו… אך המציאות עומדת מעל כל דמיון, ובית הכנסת חי ופעיל!

*

חשבתי לעצמי, זו היא דוגמא חייה לנצחיות התורה והאמונה היהודית, מול כל העולם החולף והמתחלף. הנה בעוד שמונים שנה, כנראה שרובנו כבר לא נהיה כאן בעולם הזה… הפוליטיקה? מי יזכור אותה בכלל? אפילו ביבי המיתולוגי כבר לא יהיה ראש הממשלה… הגושים כבר לא ייראו במתכונתם העכשווית, הרצים והניצים כבר ינוחו מנוחת עולמים… ונקווה שמלכות ישראל כבר תחזור לימי הזוהר שלה.
אף אחד בעולם לא יזכור איך ולמי הצביעו בכפר מלל או ברמות השבים, אבל – ספר התורה! הספר שנתרם השבוע ע"י ערן היקר ומשפחתו, יישאר קיים!
אני רוצה להאמין שהמניין ילך ויתרחב, והמקום יהיה צר מהכיל. כולם יצטרפו ללימוד התורה עם שבעים פניה וירוו את צימאונם מעיינות חכמת הנצח של היהדות.

*

בפרשיות השבוע אנו קוראים על אברהם אבינו – אב המון גויים, מיליארדי אנשים כיום רואים אותו כאבא! זה כולל את רוב העולם, בני הדתות השונות. בתחילה נקרא אברהם העברי, כשהוא עומד מצד אחד וכל העולם מהעבר השני, כולם עובדי אלילי עץ ואבן, כולל אביו – תרח, שזה היה הביזנס שלו.
הרבה מאורעות חדשותיים בומבסטיים קרו בתקופה ההיא, מלכים עלו וירדו, הרבה מזימות, פוליטיקה, השיח סביבם העסיק את רוב בני האדם בשעתו.
האם מישהו שם לב לזוג ישישים שעלו מחרן למסע בארץ כנען, מסתבר שזה לא תפס כותרות, אפילו בשולי החדשות.
אבל, במבט היסטורי, לאחר אלפי שנים, שימו לב איזו מורשת נשארה עד היום הזה?! איזה מלך זוכרים היום מהתקופה ההיא? איזה שר? איזו מפלגה? (חוץ מאנשי דור הפלגה, שנזכרו לדיראון עולם…).

*

וברמה המעשית, עברנו את הבחירות, לכל הדעות ניתן להמשיך בסדר יום חיובי כרגיל. להבין שתורת הנצח לא קשורה לפוליטיקה ולאיזו מפלגה הצביעו, בית הכנסת אינו קשור לפוליטיקה, ארון הספרים היהודי פתוח לכל יהודי באשר הוא, לכל בני אברהם יצחק ויעקב. והרלוונטיות של התורה קיימת בכל קונסטלציה.
נמשיך בעז"ה עם סדר פרשיות השבוע, כרגיל. תעקבו, יהיה מעניין, מרתק, ו… רלוונטי כתמיד!

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

עוד כתבות

פרשת לך לך

אנשים, אחים אנחנו.  יום שלישי, השעה שעת ערב, החמה שקעה לה, הכוכבים עדיין לא יצאו, שעת דמדומים – – –אני וביתי וסביבתי הקרובה כבר לאחר

פרשת נח

למי נצביע? סמוך לבית ספרנו  בחדרה, ברחוב מדעים ויהדות 2 פינת משמר הגבול  שוכן היכל ענק ושמו "אנרבוקס", ההיכל מיועד לאירועים גדולים ולמשחקי ספורט שונים.

פרשת בראשית

כולנו מחוברים במוצאי שמחת תורה המשכנו לחגוג בהקפות השניות עד השעות הקטנות של הלילה, אך בסוף גם זה נגמר… כעת, בין שמחת תורה – סיום

חג הסוכות

סוכה ממוזגת כהרגלי בטורי חג הסוכות אני משתף בסיפור מיוחד מעניינו של החג, בעיני יש יופי מיוחד לסיפור מלא טעם ועסיסיות יהודית, כך ניתן לדון

תרומה לפדיון כפרות